Университетска база за специализация към Медицински Университет – Пловдив

Възпление на венците - симптоми, лечение и превенция

Възпаление на венците – симптоми, лечение и превенция

Пародонтитът (известен още като пародонтоза) е възпаление и инфекция на венците и костта, която поддържа зъбите. Някои хора са по-податливи на този вид инфекция, но в повечето случаи възпаленията на венците са в резултат на лоша орална хигиена. Симптомите включват лош дъх, подути и кървящи венци, разклатени зъби и др. Има много начини за лечение на възпалени венци в зависимост от тежестта на заболяването.

Възпаление на венците – Какво представлява?

Какво представлява пародонтитът

Пародонтитът е заболяване, което води до възпаление и инфекция на тъканите, които поддържат зъбите. Най-честия причинител на това заболяване е лошата орална хигиена. Все пак някои хора са по-предразположени към възпаление на венците, дори при безупречна хигиена.

Колко често срещан е пародонтита?

Половината от всички възрастни имат някаква форма на възпаление на венците. Това е водещата причина за загуба на зъби.

Какви са симптомите на пародонтит?

Зачервени или лилави венци;

Кървене на венците;

Повишена чувствителност;

Лош дъх (халитоза);

Неприятен вкус;

Болка при дъвчене;

Рецесия на венците (отдръпване на венците от зъбите);

Разклатени зъби.

Етапи на пародонтитът

Здравите венци са твърди на допир, не кървят и не се подуват. При възпалени венци се наблюдава зачервяване, подуване и кървене на венците. Липсата на лечение в крайна сметка води до загуба на зъби.

Разграждането на тъканите около зъбите става постепенно. Всъщност повечето хора дори не изпитват болка в ранните етапи на пародонтозата. Затова е много важно да се знае кои са първоначалните симптоми.

Има четири етапа на заболяване на венците:

Какво представлява гингивитът

Гингивит – това е най-ранният стадий на заболяването на венците. Характеризира се със зачервени и подути венци. Понякога венците кървят, когато четкаме зъбите или почистваме с конец. На този етап все още няма загуба на костна маса, поради което гингивита е напълно обратим при правилно лечение.

Лека форма на пародонтит – на този етап бактериите вече са проникнали под венеца и засягат поддържащата кост. Венците леко се отдръпват от зъбите, създавайки джобове около тях. Плаката и бактериите се развиват в тези джобове, тъй като четката и конецът не могат да почистят тези места.

Средно тежък пародонтит – Оставени без лечение бактериите започват да разяждат меките тъкани и костите. На този етап може да се появи лош дъх и гной (инфекция) около линията на венеца. Започва да се усеща и болка.

Напреднал пародонтит – Липсата на лечение води до влошаване на състоянието и ускорена загуба на костна маса. Това в крайна сметка води до разклащане и загуба на зъби.

При ранна диагностика и лечение заболяванията на венците са напълно обратими. Ако вече има загуба на костна маса, болестта е сериозно напреднала и вече е необратима. Все пак дори и в този случай пародонтозата може да бъде контролирана с подходящо лечение и отлична орална хигиена.

Напреднала форма на пародонтит

Какво причинява пародонтит?

Натрупването на зъбен плака е причина номер 1 за възпаление на венците. С течение на времето плаката се втвърдява и се образува зъбен камък .Плаката и зъбния камък съдържат различни видове бактерии, които могат да повлияят негативно на венците. Затова хората с лоша орална хигиена много по-често страдат от възпаление на венците. При някои хора гените също играят важна роля, тъй като влияят на начина, по който имунната система реагира на бактериите.

Рискови фактори за пародонтит

Тютюнопушене;

Лоша устна хигиена;

Диабет;

Автоимунни заболявания;

Хормонални промени, особено по време на пубертета;

Бременност и менопауза;

Стрес;

Сърдечни заболявания;

Генетични особености.

Заразен ли е пародонтитът?

Бактериите, които причиняват възпаление на венците, могат да се предават от човек на човек. Това заразяване не може да стане от кратък случаен контакт, но многократният и дълготраен контакт чрез слюнка (като целувка) може да увеличи риска от пародонтоза.

Как се диагностицира пародонтит?

Възпалението на венците се забелязва веднага по време на рутинен преглед. С помощта на породонтална сонда се измерват джобовете около зъбите. По този начин се определя колко костна маса е загубена. Колкото по-дълбоки са джобовете, толкова заболяването е в по-напреднала форма. Може да има разклатени зъби и отдръпване на венците. За по-точно диагностициране трябва да се направи рентгенова снимка, тъй като тя показва в детайли областите на костна загуба.

Лечение на пародонтит

Пародонтозата е нелечимо заболяване, но с подходящо лечение може да бъде контролирано. Не може да се излекува, тъй като загубата на костна маса около зъба не може да бъде възстановена напълно. Пародонталното лечение обаче може да контролира инфекцията и да възстанови до известна степен костта и тъканта. Генетиката също оказва влияние, тъй като някои хора са по-предразположени към бактерии, причиняващи заболяване на венците.

Единственото обратимо заболяване на венците е гингивитът – много ранно пародонтално заболяване. Ако се открие в ранна фаза, може да бъде излекуван напълно с редовно почистване на зъбния камък и добра орална хигиена.

Вида на лечението зависи от тежестта на състоянието на пациента и някои други фактори, като:

 

Общо здравословно състояние;

Тютюнопушене;

Предишни лечения и хронични заболявания.

Ето кои са основните процедури при лечение на възпалени венци:

Професионално кабинетно почистване на зъбите и подобряване на устната хигиена

Хората с начална фаза на пародонтално заболяване – Гингивит, могат да се излекуват напълно, ако периодично почистват зъбния камък и плаката в кабинет и подобрят оралната си хигиена. Справянето с вредните бактерии ще попречи на болестта да прогресира и няма да се стигне до загуба на костна маса.

Правилната орална хигиена четкане на зъбите поне 2 пъти дневно, ежедневно почистване с конец и редовни прегледи при зъболекар.

Почистване на зъбен камък и корените на зъбите

Тази процедура е подобна на рутинното почистване на зъбите, но при нея се постига по-дълбоко почистване под венците, където четката и конецът не могат да достигнат. Премахват се плаката и бактериите, а пародонтолозите препоръчват това лечение за хора с лека форма на пародонтоза. Процедурата обикновено се извършва в най-малко 2 посещения с локална анестезия.

Хирургични интервенции за намаляване на джобовете (Кюретаж)

Хората с умерен или напреднал стадий на пародонтоза имат нужда от хирургична интервенция за намаляване на джобовете, наричано още кюретаж. Целта е да се премахне плаката и зъбния камък, които са толкова дълбоко под венците, че не могат да бъдат достигнати. По време на тази процедура се прави разрез на венеца, за да се постигне дълбоко почистване.

Присаждане на кост

До тази процедура се стига, след като има загуба на кост, причинена от възпалението на венците. След почистване на инфектираната тъкан и костна маса се прави присаждане на кост в областите на ерозия. По този начин с течение на времето се подпомага и регенерирането на собствена кост.а

Присаждане на венечна тъкан

Пародонтозата може да причини и загуба на венечна тъкан, поради което в напредналите форми на това заболяване може да се наложи присаждане на венечна тъкан. Тази тъкан може да се вземе от небцето или да се закупи от лицензирана банка за кости и тъкани.

Насочена тъканна регенерация

Тази процедура обикновено се комбинира с костна присадка. Подпомага регенерирането на костна маса в зоните, където тя е била разрушена и предотвратява прорастването на меки тъкани в тези области. По време на тази процедура се поставя изкуствена мембрана между венците и костната присадка. Меките тъкани се регенерират по-бързо от костната маса, така че мембраната поддържа това пространство отворено, за да може да се образува костна вместо мека тъкан.

Превенция

Превенция на пародонтит

Заболяванията на венците могат да бъдат предотвратени, ако се изпълнява последователна и правилна орална хигиена. Някои хора са по-склонни към пародонтоза, поради генетична предразположеност или хронични здравословни проблеми. При такива пациенти трябва по-често да се прави кабинетно почистване на зъбен камък и плака.

Как може да се намали риска от пародонтит?

Зъбите трябва да се мият от 2 до 3 пъти всеки ден;

Почистване с конец веднъж дневно;

Използване на антибактериална вода за уста;

Отказване от цигарите;

Редовни прегледи при зъболекар и кабинетни почиствания на зъбен камък и плака.

Пародонтозата не е животозастрашаващо заболяване, но може да доведе до допълнителни здравословни проблеми, особено ако инфекцията се разпространи в други части на тялото. Заболяванията на венците не се лекуват. Те могат да бъдат контролирани с подходящо лечение. Ранното откриване е от ключово значение, за ограничаване на възможните щети.

Кога трябва да се посети зъболекар?

Кога трябва да се посети зъболекар

При наличие на кървящи, чувствителни или подути венци, трябва възможно най-скоро да се посети зъболекар. Ранното откриване на възпаление на венците е ключово. Профилактичния преглед ще даде насоки на зъболекаря дали пациента има нужда от услугите на специалист пародонтолог или проблемът може да бъде решен с едно рутинно кабинетно почистване на зъбите. 

Какви въпроси могат да се зададат на специалист пародонтолог?

В какъв стадия е заболяването на венците?

Има ли нужда от хирургично или нехирургично лечение?

Предлага ли се опция за лечение под медицински сън?

Колко време отнема възстановяването?

Колко често трябва да се прави кабинетно почистване на зъбите?

Заключение

kabinetno-pochistvane-na-zabi

Пародонтитът обикновено протича безболезнено, особено в ранните стадии. Затова е много важно да се знаят симптомите, за да може лечението да започне възможно най-рано. Ако не се лекува се отразява на цялостното орално здраве. Инфекцията може да се разпространи в други области на устата и в други части на тялото, увеличавайки риска от сърдечни заболявания, инсулт, диабет и др.

Специализирана дентална клиника Бушкалова извършваме всички процедури, свързани със здравето на венците – кабинетно почистване на зъбите от зъбен камък и плака, лечение на венците с лазер, открит и закрит кюретаж, присаждане на костна тъкан и др.  Разполагаме с модерна и напълно оборудвана операционна, където при по-сложни манипулации може да се прилага и лечение под медицински сън.

5/5 - (2 rating)

Оставете коментар